Gmina Korytnica – historia

Parafia Korytnica Gmina Korytnica – historia

Korytnica jest gminą wiejską w województwie mazowieckim, w powiecie węgrowskim, zamieszkiwaną przez 6828 osób, mającą obszar 180,54 km². W przeszłości, w latach 1975-1998 leżała w województwie siedleckim. Siedzibą gminy jest Korytnica – wieś gminna.

Historia tej gminy jest naprawdę fascynująca i zawiera wiele interesujących wątków, ważnych dla regionu węgrowskiego, mazowieckiego i podlaskiego. Jest również znacząca, jeśli chodzi o Kościół katolicki, kulturę czy ruchy niepodległościowe. Parafia korytnicka sięga końcówki lat 20. XV wieku. Tereny te należały do książąt, a później były to ziemie królewskie starostwa litewskiego. Od lat 60. XVII wieku stanowiły niegrodowe starostwo korytnickie tzw. królewszczyznę.

Istnieją pogłoski, że Bolesław Prus przyjechał właśnie na te tereny, aby zainspirować się i znaleźć natchnienie do napisania noweli pt. Anielka.

Gmina Korytnica w obecnych granicach istnieje od 1997 roku. Posiada wiele pięknych zabytków, które przyciągają turystów. Należą do nich: