Namaszczenie chorych – co przygotować?

Parafia Korytnica Namaszczenie chorych – co przygotować?

Choroba bliskiej osoby jest ciężka również dla rodziny. Widok umierającej osoby nie tylko zasmuca, ale zwiększa poczucie bezradności wobec nurtu życia. W przypadku wierzących, dla osób obłożnie chorych przewiduje się tzw. namaszczenie chorych, inspirowane działaniami Jezusa. Często sakrament ten jest nazywany „ostatnim namaszczeniem”.

Czym jest namaszczenie chorych i jak wygląda?

Wiele osób uważa błędnie, że namaszczenie chorych jest sakramentem, który może być dany wyłącznie osobom, które niechybnie umrą. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ namaszczenie chorych jest przede wszystkim „sakramentem żywych”. Chodzi w nim o umocnienie  i uzdrowienie. Kościół jednoznacznie zaprzecza przekonaniu, że sakrament ten miałby być skierowany wyłącznie dla osób o ryzyku śmierci. Dlatego kapłani wzywani do chorych często dziwią się, że rodzina nie wezwała ich wcześniej. Sakrament ten dodatkowo można powtarzać.

Bardzo ważne jest to, by chory miał wsparcie swoich bliskich, którzy powinni w udzielaniu sakramentu uczestniczyć w jak największej liczbie. Także rodzina powinna przyjąć Komunię św. podczas udzielania namaszczenia.

Sama tradycja namaszczenia chorych sięga czasów Nowego Testamentu, czyli życia Jezusa Chrystusa. Świadczą o tym słowa „Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone” (Jk 5, 14-15).

Obecnie namaszczenie chorych ma na celu umocnienie chorego w wierze, dodanie mu sił, a także uświadomienie, że nawet w przypadku śmierci trafi w objęcia Boga. Trzeba także przypomnieć, że sakrament ten jest przeznaczony dla ludzi świadomych, a więc nie powinno się czekać zbyt długo. Wiele osób przed śmiercią traci świadomość i już wtedy kapłan nie powinien i nie może namaszczenia udzielić. Kapłana powinno się wzywać na wyraźną prośbę chorego.

Co przygotować przed przyjściem kapłana?

Zanim przyjdzie kapłan, by dokonać sakramentu namaszczenia chorych, należy w pobliżu chorego ustawić stolik z krzyżem, ręcznikiem, podpaloną świeczką, szklanką wody oraz kropidłem i wodą święconą. Ważne jest także to, by rodzina wyspowiadała się wcześniej, ponieważ będzie mogła wtedy przyjąć Komunię. Co więcej, najbliżsi powinni towarzyszyć kapłanowi w modlitwie w intencji chorego.