To oni rozpowszechnili 1,5 mln różańców na 100-lecie Objawień Fatimskich

Parafia Korytnica To oni rozpowszechnili 1,5 mln różańców na 100-lecie Objawień Fatimskich

W 2017 roku Kościół katolickii obchodził 100. rocznicę objawień w Fatimie. Środowisko skupione wokół Stowarzyszenia ks. Piotra Skargi postanowiło uczcić ten unikalny jubileusz. Spełniając wolę Niepokalanej, objawioną trójce portugalskich pastuszków, skutecznie rozpropagowali modlitwę na różańcu oraz przesłanie z Fatimy. Czy jest bowiem w naszym kraju inna organizacja, która była w stanie wyprodukować i rozpowszechnić w wielu miejscach gigantyczną liczbę 1,5 mln różańców? Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi właśnie tego dokonało. Jego działacze nie ukrywają zadowolenia z wykonania tej pracy.

Warto w tym miejscu dodać, że rok 2017 uczczono dodatkowo Publicznymi Różańcami, czyli modlitwami organizowanymi w centrach małych i dużych miast. Pod hasłem „Sto różańców na stulecie Fatimy” młodzież wraz z działaczami wspomnianego stowarzyszenia skutecznie zachęcała do udziału we wspólnej modlitwie. W największych Publicznych Różańcach brało udział nawet do 500 osób. Zdarzenia te przykuwały uwagę i prowokowały niektórych przechodniów do przyłączenia się do grona modlących.

Różańce wraz z wezwaniem do modlitwy – to rozwścieczyło wrogów Kościoła

Wracając do inicjatywy wydania jubileuszowego różańca w rekordowym nakładzie, akcja zakończyła się poważnym sukcesem. Różaniec miał błękitny kolor, tradycyjnie symbolizujący Matkę Bożą. Ozdobiono go w portugalskim stylu, aby upamiętniał miejsce, w którym objawiła się Najświętsza Panienka. Do każdego różańca dołączono małą książeczkę – rozważania autorstwa św. Ludwika Marii Grignion de Montfort. Precyzyjne wykonanie oraz rzadko spotykany charakter działań – wszak różaniec był zupełnie bezpłatny a w ramach podziękowania Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi prosiło jedynie o wsparcie inicjatywy dobrowolnym datkiem – musiało zaowocować skutecznym rozpropagowaniem tak ogromnej liczby dewocjonaliów. Nie umknęło to także uwadze lewicowych, wielkonakładowych mediów, które z wrogością patrzą na inicjatywy świeckich katolików, próbując je dyskredytować i wyśmiać.

„Przebudzić sumienia Polaków” – to zadanie ponad 17 lat temu postawili przed sobą Sławomir Olejniczak, Arkadiusz Stelmach i Sławomir Skiba – założyciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej, a później także Instytutu Księdza Piotra Skargi. Dzięki wielu podjętym przez nich inicjatywom cel ten jest konsekwentnie i systematycznie realizowany, co potwierdza wspomniana wyżej kampania, jaką przeprowadzono w roku 2017 w setną rocznicę Objawień Matki Bożej w Fatimie.

Tego typu akcji społecznych Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi każdego roku przeprowadza dziesiątki. Od pewnego czasu wspierają je wolontariusze nowo powstałego Stowarzyszenia „Polonia Christiana”. Wprawdzie inne akcje społeczne Skargowców nie mają tak szerokiego i masowego charakteru (choć warto tu nawiązać do lat 2011-2014 i równie wielkiej akcji „Nie wstydzę się Jezusa”), ale zawsze wywierają jakiś wpływ na opinię publiczną, media, czy hierarchię Kościoła. I zawsze jest to wpływ miły Panu Bogu, zwracający społeczną uwagę właśnie w Jego kierunku i dla umocnienia bądź odbudowania katolickiego charakteru społeczeństwa polskiego.

Fatimę i orędzie Matki Bożej opowiedziało milionom Polaków Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi

Pośród licznych działań krakowskiego środowiska konserwatystów wyróżnia się krąg kampanii zogniskowanych wokół orędzia Matki Bożej z Fatimy. Wielu, słysząc o Fatimie, powtarza najbardziej nośną frazę z tym związaną, czyli trzy tajemnice fatimskie. Ale czym właściwie jest to Orędzie?

Przekaz od Matki Bożej, która ukazywała się Hiacyncie Marto, Franciszkowi Marto i Łucji dos Santos w Fatimie jest głównie przestrogą przed karą za grzechy ludzkości od Boga oraz wezwaniem do nawrócenia, porzucenia grzechów i błędów, codziennego odmawiania Różańca. Nie jest też przypadkiem, że w swoich przekazach Maryja zwraca uwagę, że konieczne jest poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu, a także regularne i masowe odprawianie Nabożeństwa Pięciu Pierwszych Sobót Miesiąca. To warunki zachowania świata w pokoju i miłości Bożej, którą mogą przerwać kataklizmy, wojny światowe, czy też hekatomby zaraz i masowych śmierci.

Potężny kryzys wiary jaki przechodzi w trzeciej dekadzie XXI wieku przez Kościół w Europie i na świecie wymaga zaangażowania wszystkich katolików. Teraz już widać jasno, że zaradzić mu może tylko Bóg, wsłuchujący się w prośby formułowane do niego bezpośrednio oraz za wstawiennictwem Maryi. Nie uczyni tego jednak bez współpracy z naszej strony, gdyż nie na darmo obdarzył nas wolną wolą. Stąd wyłania się szczególne znaczenie kampanii takich jak te, które Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi zorganizowało na 100-lecie obchodów fatimskich. To stulecie już za nami, ale przed nami z kolei następne ważne rocznice, a wraz z nimi okazje do nawrócenia Polski i świata w kierunku Tego, Który Jest, Który Był i Który Przychodzi.

Przeczytaj także: Wiara w czasach pandemii