Kult Maryjny i pielgrzymowanie – oto opinie katolików na temat pielgrzymek Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej

Parafia Korytnica Kult Maryjny i pielgrzymowanie – oto opinie katolików na temat pielgrzymek Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej

W ostatnich latach pojawiły się w sieci setki relacji zadowolonych, pełnych wiary katolików, którzy nawiedzają święte miejsca związane z kultem Matki Bożej. To najczęściej darczyńcy Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi z Krakowa, dla których pielgrzymki organizowane są każdego roku.

Pielgrzymka zagraniczna najczęściej kojarzy się z większym wydatkiem i koniecznością poniesienia dużych wysiłków, także fizycznych, aby dotrzeć do obranego celu i nawiedzić dane miejsce kultu pobożnie. Dużo mniej ludzi może zdecydować się na taki wyjazd w stosunku do pielgrzymki w Polsce. Jednak są takie pielgrzymki, które wymykają się temu postrzeganiu. Organizuje je SKCh im. Ks. Piotra Skargi.

Wszystko zaczęło się w 2003 r. od powstania u boku stowarzyszenia grupy katolickich wiernych, którzy regularnie wspierali tę organizację datkami. Wśród nich zaczęto każdego roku losować po 30 osób, które otrzymają zaproszenie do wyjazdu pielgrzymkowego. Cel mógł być tylko jeden, związany ściśle z Matką Bożą, którą SKCh im. Ks. Piotra Skargi szczególnie często adoruje i przyzywa w swoich działaniach – Sanktuarium w Fatimie. Jak opowiedziała pani Barbara, od początku przypadło jej do gustu, że jest w Polsce organizacja propagująca kult Matki Bożej Fatimskiej. – Byłam wzruszona, gdy pierwszy raz wzięłam udział w kampanii Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej, a prezentem dla mnie był wówczas piękny obraz z Matką Bożą – wspomina po latach.

Fatimska bazylika powstała w miejscu kaplicy wzniesionej w latach 20. XX wieku, po tym, jak uznano prawdziwość wydarzeń, które przeszły do historii świata pod nazwą objawienia fatimskie. Ze względu na to, a także w związku z trzema tajemnicami, jakie Matka Boża w 1917 roku przekazała trojgu małych pastuszków (Hiacynta, Franciszek, Łucja), kult maryjny w tym miejscu rozwinął się błyskawicznie, a z czasem dotarł także do Polski.

Apostołowie Fatimy, bo tak nazywa się grupa aktywnych darczyńców Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej Ks. Skargi, udają się do Portugalii dwa razy w roku: w maju i październiku (z przerwą w roku 2020 wywołaną zamknięciem wszystkich kościołów i bazylik w Portugalii). W ramach tej grupy dotychczas pielgrzymkę fatimską u boku kapłana odbyło już ponad 800 osób. Jednym z nich był pan Jarosław: -To niesamowite przeżycie i każdemu polecam wybrać się w to święte miejsce. Sam wyjazd – wspaniale przygotowany. Bóg zapłać dla wszystkich organizatorów!

Poza oczywistym w tym miejscu udziałem w nabożeństwach i Mszach Świętych, Apostołowie Fatimy zwiedzają także inne miejsca, takie jak Batalha, opactwo Santa Maria de Alcobaça, czy też szalenie urokliwa nadmorska miejscowość Nazare. Ich relacje i rekomendacje po pielgrzymkach można odnaleźć w mediach katolickich (np. „Przymierze z Maryją”) oraz na licznych stronach internetowych.